а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канцелар

мн. канцелари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52047
1. Највисок дворски чиновник, личен секретар на кралот.
Англиски: chancellor Германски: Kanzler Албански: kancelar
Употреба: Административен термин , Дипломатија
2. Во некои европски држави претседател на влада или еден од главните министри, парламентарни или дворски функционери.
Англиски: chancellor Германски: Kanzler Албански: kancelar, kryeministër
Употреба: Дипломатија , Политика
3. Личен секретар на високи државни функционери, советник; шеф, секретар на некоја административна или територијална државна установа; шеф на канцеларија.
Англиски: chancellor Германски: Kanzler Албански: zyrtar i lartë
Употреба: Административен термин
Изведенки
1. канцеларка м.
мн. канцеларки
Пример: канцеларката Меркел
2. канцеларски прид.
канцеларскиот