а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капитален

капитални
Вид збор: Придавка
Ранг: 20389
1. Многу важен, основен, главен.
Англиски: capital Албански: kapitale
Примери:
Капитално значење.
Капитално дело.
2. Што е од општо, големо значење за земјата; што се однесува на основните, обично големи, средства (за изградба на нешто).
Англиски: capital Албански: kapitale
Употреба: Економија
Примери:
Капитални вложувања, инвестиции.
Капитални градби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК