а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капитализам

(едн.) капитализмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5362
Општествено-економски систем што се карактеризира cо приватна сопственост на средствата за производство, слободен пазар и пазарна конкуренција на капиталот и на работната сила.
Англиски: capitalism Албански: kapitalizëm
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи