а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капитализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Претворање на некои вредности (на вишокот на вредност, на сопственоста, на износот на камата) во капитал.
Англиски: capitalisation Албански: kapitalizim
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК