а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капиталистички

капиталистичкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11620
Што е својствен или што се однесува на капитализам и капиталист.
Англиски: capitalistic Албански: kapitaliste
Употреба: Економија , Политика
Примери:
капиталистичка земја
капиталистички систем
капиталистички методи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи