а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капитал

мн. капитали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3831
1. Средства (пари и друга сопственост) што се вложуваат во производството за да носат добивка.
Англиски: capital Албански: kapital
Употреба: Економија
2. Голема сума пари, вредности што се имаат.
Англиски: capital Албански: kapital
Примери:
Натрупа голем капитал.
3. Тоа што претставува вредност да cе има.
Англиски: capital Албански: kapital
Употреба: Преносно значење
Примери:
Довербата е мојот капитал.
Изрази
Мртов капитал - неискористен капитал, капитал што не носи заработка.
Прави капитал - користи нешто во своја полза.
Финансиски капитал - здружен индустриски и банкарски капитал.
Живи родители - мртов капитал.