а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капитулант

мн. капитуланти
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што отстапува без отпор, тој што му се предава на непријателот.
Албански: kapitulant
2. Тој што отстапува пред тешкотии, што ја напушта борбата, што ја признава својата слабост и немоќ.
Албански: kapitulant
FlexiMac
 менување на македонски глаголи