а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капитулира

капитулираат; капитулирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 13316
1. Се предаде, се предава на непријателот, се согласи, се согласува на капитулација.
Англиски: capitulate Албански: kapituloj
Употреба: Воен термин
Примери:
Противничките сили капитулираа.
2. Отстапи, отстапува од понатамошна борба (во кавга, конфликт, натпревар); отстапи, отстапува пред тешкотиите; признае, признава сопствена слабост, немоќ.
Англиски: capitulate Албански: kapituloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие сметаат дека јас капитулирав, дека паднав во стапицата на лажливиот живот.
Таа се расправала, молела, се лутела, а потоа одеднаш капитулирала.
Изведенки
капитулирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК