а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капладиса

капладисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Постави, обложи со каплама.
Турски: kaplamak
Примери:
Го капладиса јорганот со свилени парчиња.
Бастунот сакам целиот да биде со злато капладисан.
Изведенки
1. капладисува несв.
капладисуваат
2. капладисување ср.
глаг. им.