а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каплар

мн. каплари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17827
најнизок воен чин
Англиски: sergeant
Употреба: Архаизам , Воен термин
Примери:
Капларот поднесе рапорт.
Изведенки
капларски прид.
капларскиот
Пример: капларски чин