а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каприц

мн. каприци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8222
Желба, барање, намера што произлегува од инает; своеглаво барање или постапка.
Англиски: caprice
Примери:
Не можев да сфатам дека од чист каприц некој ќе го скрши стапот над едно сиромашко дете.
Фамилијата не може да биде разрушена по каприц или произвол на еден од сопрузите.
Изведенки
каприс м.
мн. каприси
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК