а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капсула

мн. капсули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11221
1. каписла
Англиски: detonator Албански: kapsollë
Употреба: Воен термин
Примери:
Барут ќе ти дадам, и сачми, само капсули немам.
2. Лек (во прав или течност) со обвивка од желатин, скроб со цилиндрична форма.
Англиски: capsule Албански: kapsulë
Употреба: Медицина
Примери:
Треба да се пијат по две капсули на ден.
3. Обвивка што обмотува, штити нешто.
Англиски: case Албански: këllëf
Примери:
Знак на локална анемија е намалената големина на органот поради што капсулата на органот се набира.
4. Херметички затворена кабина во вселенски брод.
Англиски: capsule Албански: kapsollë, kabinë
Употреба: Технологија