а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каптажа

(едн.) каптажата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35761
1. Направа за собирање и одвод на подземна и изворска вода.
Англиски: dam Француски: captage Албански: kaptazhë
2. Направа што служи за вадење на нафта или гас на површината на земјата.
Албански: kaptazhë
3. каптирање
Албански: kaptazhim