а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капут

мн. капути
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4553
Долго зимско палто.
Англиски: coat Албански: kapotë, pallto
Примери:
Беше тоа висок човек, со дигната јака од долгиот црн капут и со длабоко набиен шешир.
Изведенки
капутче ср.
мн. капутчиња
дем. од капут или кусо зимско палто