а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карабина

мн. карабини
Вид збор: Именка, женски род
Ѕидана куќа, без внатрешна и надворешна доработка.
Англиски: shell
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Мајсторите ја изградија куќата до карабина.