а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карактеристичен

карактеристичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4755
Што ја изразува суштината, основната црта на некого или на нешто, што претставува нечија карактеристика; својствен, типичен.
Англиски: characteristical
Примери:
Ме погледна со оној свој, карактеристичен, продорен поглед.
Народот е полн со духовни богатства, интересни карактеристични својства и чудни обичаи.
Изведенки
карактеристично прил.
карактеристичниот
Пример: Карактеристично се насмевна.