а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карамбол

мн. карамболи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53145
1. Во билијардот - вид игра со три кугли; судирање на куглите.
Англиски: carom Албански: karambol
2. судир, конфликт
Англиски: crash Албански: karambol, konflikt
Употреба: Преносно значење