а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карамела

мн. карамели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12262
Вид бонбона од карамел.
Англиски: candy Албански: karamelë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Децата ги разграбаа сите карамели.