а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карамел

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33729
Смеса со пријатен мирис, што се добива со загревање на гликоза или шеќер со млеко и cе користи во слаткарството.
Англиски: caramel Албански: karamel
Употреба: Гастрономија