а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карантин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29768
1. Изолација на болни (луѓе, добиток, растенија) од заразни болести заради заштита и спречување на ширење на епидемија.
Англиски: quarantine Албански: karantinë
Употреба: Медицина
Примери:
Сите земји во регионот имаат воведено карантин.
2. Станица, место за преглед на патници, стока и животни што доаѓаат од краишта зафатени од епидемија.
Англиски: quarantine Албански: karantinë
3. Изолиран престој на спортисти пред важно натпреварување.
Англиски: seclusion Албански: izolim, karantinë
Употреба: Преносно значење , Спорт
Изведенки
карантински прид.
карантинскиот
Пример: карантинска служба