а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каранфилче

мн. каранфилчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25581
1. каранфил
Англиски: carnation Албански: karafile
Употреба: Ботаника , Деминутив
2. Суптропско дрво чии мирисливи, исушени цветни пупки се употребуваат како зачин; исушени цветни пупки од тоа дрво.
Латински: Caryophillus aromaticus Англиски: clove Албански: karafil
Употреба: Ботаника , Гастрономија