а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

караула

мн. караули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16048
Стражарница на граница, крај мост, на пат и сл.
Англиски: sentry
Употреба: Воен термин
Примери:
Гранична караула.
Војничка караула.