а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

караѓоз

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17130
1. Лице што прави смешки, комичар.
Англиски: comedian Турски: karagöz Албански: komedian
Употреба: Разговорно , Сцена
2. Театарска претстава со кукли.
Англиски: puppet Албански: shfaqe teatrale me kukëlla
Употреба: Архаизам , Сцена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК