а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

картел

мн. картели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27378
1. Облик на монополистичко здружување во областа на индустријата и на капиталот заради отстранување на конкуренцијата.
Англиски: cartel Албански: kartel
Употреба: Економија
2. сојуз, здружување
Англиски: pool Албански: kartel, union
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи