а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касела

мн. касели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30955
Ковчег, сандак за облека.
Англиски: case
Употреба: Архаизам
Примери:
Во такви касели порано невестите ја токмеле својата руба.