а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касиер

мн. касиери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27083
1. Лице што работи на каса во продавница или што води евиденција за издадена храна и пијалак во кафеана.
Англиски: cashier Албански: kasier
Употреба: Економија
Примери:
На долгиот шанк седеше касиерот и мрзоволно гледаше во него.
2. благајник
Англиски: treasurer Албански: arkatar
Употреба: Архаизам , Економија
Изведенки
касиерка ж.
мн. касиерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи