а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каскада

мн. каскади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30600
1. Водопад чијашто вода паѓа скалесто или низ падини во вид на тераси.
Англиски: cascade Албански: ujëvarë
2. Вертикална површина што врзува две хоризонтални; скалест релјеф.
Англиски: cascade Албански: kaskadë
Примери:
Неколку широки бетонски скали како каскади се качуваат оддесно кон платформата.
3. Опасна сцена во која има многу паѓање, превртување од коњ, автомобил во движење и сл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК