а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касметлив

касметливиот
Вид збор: Придавка
Што има среќа, среќник.
Англиски: lucky dog
Употреба: Разговорно
Примери:
Момчето беше касметливо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК