а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касмет

(едн.) касметот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6129
среќа, судбина
Англиски: fate Турски: kısmet
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Тргна да си го бара касметот.
Изрази
Касметот му работи - среќата работи за него.
(посл.) Роди ме мајко со касмет, па фрли ме на буниште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК