а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касов

Види и: каса (ж.)
касовиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на каса.
Албански: kase, arkatari
Употреба: Економија
Примери:
Касова книга.
Касов минимум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК