а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каста

мн. касти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22812
1. Во некои источни земји, строго изделен социјален слој луѓе што се поврзани преку потеклото, професијата и општествениот статус.
Англиски: caste Албански: kastë
2. Затворена општествена група што ги чува своите позиции, привилегии.
Англиски: caste Албански: kastë
Употреба: Преносно значење
Примери:
аристократска каста, офицерска каста
Изведенки
кастински прид.
кастинскиот