а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кастелан

мн. кастелани
Вид збор: Именка, машки род
управник, заповедник на замок
Примери:
Така, според традицијата, чувар на касата не бил кастеланот на замокот, туку неговиот касап.