а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кастел

мн. кастели
Вид збор: Именка, машки род
замок, тврдина
Англиски: castle
Примери:
Двата кастели на Марков Град и на манастирот Св. Никола Шишевски, го заштитувале теснецот Матка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК