а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кастри

кастрат; кастрел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15729
1. Сече или потсекува нешто.
Англиски: prune Албански: krasis
Примери:
Татко му ги кастреше старите стебла.
2. Грубо, непрецизно сече нешто.
Англиски: trim Албански: pres majë, krasis
Примери:
Брадата ја кастри со ножиците.
3. Скуси, ограничи нешто.
Англиски: shorten Албански: shkurtoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Средината е против него, му ги кастри крилјата.
Овој месец ќе го кастрат буџетот.
4. Кара, укорува некого.
Англиски: reprimand Албански: qorton
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Вечер ќе ме кастри поради доцнењето.
Изведенки
кастрење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК