а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катаракта

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44140
Заматување на очната леќа, очно перде, очна завеса.
Англиски: cataract
Употреба: Медицина
Примери:
Болеста катаракта или очна завеса може да се оперира со ласер.