а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катаракт

мн. катаракти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54688
1. (само едн.) Вид очна болест, очна завеса.
Англиски: cataract Албански: katarakt
Употреба: Медицина
Примери:
Катарактот се оперира со ласер.
2. речен водопад
Англиски: cataract Албански: ujvarë
Употреба: Географија
Примери:
катарактите на Нил
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК