а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кати

катат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19554
1. Одделува, рони зрна од пченка.
Англиски: separate Албански: kokërroj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го туркаат од седенките кога со песни и закачки катат пченка.
2. Одделува пари, штеди.
Англиски: save Албански: ndaj, kursej
Употреба: Економија
Примери:
Кати за да донесе некој грош дома.
Изведенки
катење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи