а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кауза

мн. каузи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10364
1. општ интерес, дело, идеја
Англиски: cause Албански: kauzë
Примери:
национална кауза
2. парница, правно прашање
Англиски: case Албански: çështje juridike
Употреба: Правда