а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кауција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19914
1. Пари или хартии од вредноcт што се даваат како гаранција за извршување на договорени обврски.
Англиски: deposit Албански: kaucion
Употреба: Економија
2. Определена сума пари што се дава за условно пуштање на слобода обвинето лице.
Англиски: bail Албански: dorëzani, kaucion
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи