а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

качамак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9930
Јадење од варено пченкарно брашно.
Англиски: polenta Турски: kaçamak Албански: kaçamak, bakërdan
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ќе направиме за вечера малку качамак.
качамак варен на млеко