а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

качулка

мн. качулки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21579
1. Вид капа, пришиена или закачена за јаката на облеката.
Англиски: cap Албански: kapelkë
Примери:
Момчето носеше ветровка со качулка.
2. Сноп од пердуви на глава од птица.
Англиски: aigrette Албански: tufë
Употреба: Зоологија