а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајакар

мн. кајакари
Вид збор: Именка, машки род
Спортист што се занимава со кајакарство, што весла кајак.
Употреба: Спорт
Примери:
Кајакарите ја тестираа Брегалница.
Изведенки
кајакарски прид.
кајакарскиот
Пример: кајакарско првенство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК