а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајак

мн. кајаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18862
1. Мал ескимски чамец, обично за едно лице, изработен од кожа на дрвена конструкција.
Англиски: kayak Албански: kaik, kajak
2. Вид лесен чамец што се движи со едно неприцврстено весло, за спуштање по реки или за натпревар.
Англиски: kayak Албански: kaik, kajak
Употреба: Спорт
Примери:
Натпревар со кајак на диви води.
Изведенки
кајаче ср.
мн. кајачиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК