а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајмак

(едн.) кајмакот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12535
1. Масниот слој што се создава cо ладење на варено млеко, кој се собира за изработка на млечен производ; млечен производ добиен на тој начин.
Англиски: cream Турски: kaymak Албански: kajmak, ajkë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јадевме сомун и кајмак.
2. Густиот слој на површината од кафето.
Англиски: scum Албански: kajmak, shkumë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Кафето го пијам без кајмак.
Изрази
Го собира кајмакот - го зема тоа што е најдобро.