а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајрон

мн. кајрони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43503
Трака со текст што врви по долниот дел на телевизискиот екран.
Англиски: khyron
Употреба: Технологија
Примери:
Врви кајрон, на половина екран и вели бидете на готовс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК