а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајсија

мн. кајсии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10313
1. Дрво, овошка со жолто-црвен плод и голема семка во средината.
Латински: Prunus armeniaca Англиски: apricot Турски: kayısı Албански: kajsi
Употреба: Ботаника
2. Плодот од тоа дрво.
Англиски: apricot Турски: kayısı Албански: kajsi
Употреба: Гастрономија
Изведенки
1. кајсииче ср.
мн. кајсиичиња
дем.
2. кајсиичка ж.
мн. кајсиички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК