а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кајче

Види и: каик (м.)
мн. кајчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8843
1. каик
Англиски: boat Турски: kayık Албански: kaik, barkë
Примери:
рибарско кајче
2. Bид чамец на Охридско Езеро.
Англиски: rowboat Албански: kaik, barkë
Примери:
Рибарот Климе со кајчето.