а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кај

Вид збор: Прилог
Ранг: 1048
1. Како прашален збор; на кое место.
Англиски: where
Примери:
Кај ти е синот?
2. Во кој правец, во која насока.
Англиски: where
Примери:
А ти, кај ќе одиш?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК