а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квака

квакаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 39535
Испушта звук, глас ква-ква, карактеристичен за жаба и за некои птици.
Англиски: quack
Употреба: Зоологија
Примери:
Во дворот квака јато патки.
Изведенки
квакање ср.
глаг. им.