а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квалификација

мн. квалификации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10562
1. Оценка на квалитетот, вредноста, својствата на некого или нешто.
Англиски: qualification Албански: kualifikim
Примери:
Авторот посебно се задржува врз квалификацијата на личностите.
2. Стручна, школска подготовка, потребно знаење, способност за некаква работа.
Англиски: education Албански: kualifikim
Примери:
Јас сметам дека имам квалификации за ова работно место.
3. Во спортот - пласман што овозможува натпреварување во повиcок ранг.
Англиски: qualification Албански: kualifikim
Употреба: Спорт
Примери:
Натпреварот беше од решавачко значење за квалификациите за светското првенство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК